Saçlarınızı evde boyamayı düşünüyorsanız öncelikle renk tercihi noktasında profesyonel bir kuaföre danışmanızda fayda var. Çok sayıda kişi saç boyası kutusunun üzerindeki rengin birebir aynısının olacağı umuduyla saç boyası satın alır. Ancak mevcut saç renginize bağlı olarak boyama sonrasında ortaya çıkacak renk çok farklı olabilir. Bu nedenle renk seçimi öncesinde kuaförünüze danışmanızda fayda var.

Saç Renginizi Birden Değiştirmeyin!

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da saç renginizi aşamalı bir şekilde değiştirmeniz gerektiğidir. Şayet sadece beyazları kapamak için saçlarınızı aynı renge boyuyorsanız bir sorun yaşamazsınız. Ancak saç renginizi ya da renk tonunu değiştirmeyi düşünüyorsanız bu durumda tek bir boyama işlemi ile istediğiniz renk tonunu yakalayamayacağınızı bilmelisiniz.

Üç farklı saç rengi ailesi bulunur. Bunlar; siyah ve tonları, kahverengi ve tonları, sarı ve tonlarıdır. Renk değişimi siyahtan sarıya dönmek, sarıdan kahverengiye dönmek için saç ailesini değiştirmektir. Doğal saç renginiz koyu kahverengiyse açık kahverengiye boyama için evde saç boyamayı tercih edebilirsiniz. Ancak kahverengi saçlarınızı sarıya boyamak için profesyonel bir kuaföre gitmeniz saç sağlığınız açısından daha doğru olur.

Saç Diplerini Boyarken Dikkat!

Saçlarınızın diplerini dikkatli bir şekilde boyamalısınız. Diplerde boyanın erişmediği yerlerin kalması, çok kötü bir saç görünümünü beraberinde getirir. En sık yapılan hata saçların diplerinin doğru boyanmaması oluyor. Örneğin alın bölgesinde saç bitiminde kısa tüy görünümlü saç telleri de bulunur. Bu saç tellerini de dikkatlice boyamayı ihmal etmeyin.

Saçlarınızı boyamadan bir hafta önce bakım yapmanız, çok daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Boyanın vereceği zararları azaltmak için mutlaka saç tipinize uygun bir ürünü kullanarak saçlarınıza bakım yapın. Boya kutusu içinden çıkan talimatları harfiyen uygulayın. Saç boyasını önerilenden daha uzun süre saçlarınızda tutmayın.

3 adımda ince telli saçları dolgun gösterme yazımızda ince telli saçlara sahip kadınlar için dolgun saçlara sahip olabilmenin küçük sırlarını paylaştık.