Güzel ve bakımlı görünmenin olmazsa olmazı, şık bir saç modeline sahip olmanızdır. Ancak gün içerisine saçınıza verdiğiniz şeklin saç sağlığı ile doğrudan ilişkili olduğunu da unutmayın. Yapılan araştırmalar bazı saç modellerinin saçlara zarar verdiğini ortaya koydu. Üstelik bu modeller kadınlar tarafından hem özel günlerde hem de günlük hayatta sıklıkla tercih edilen saç şekillerini de içeriyor.

Saçlara Zarar Veren Saç Modelleri

Saç yapısına ve saçlı deriye zarar veren saç modellerinin başında sıkı topuzlar geliyor. Kadınların özellikle iş hayatında sıklıkla kullandığı sıkı topuzlar saç dökülmelerine sebep olmakla birlikte aynı zamanda saç derisi hastalıklarına dahi sebebiyet verebiliyor. Saçlı derinin hava almasını engelleyen bu saç modeli kepeklenme gibi sorunlara da adeta davetiye çıkarıyor.

Saçlara zarar veren saç modellerinden bir diğeri de sıkı örgüler oluyor. Çok sıkı örgüler saç yapısını bozuyor ve aynı zamanda saçların orta bölümlerinde kırıklar oluşmasına sebebiyet veriyor. Saç kimyasını bozan bu modeller sürekli yapıldığında ise saçlarda kökten dökülmeler başlayabiliyor. Özelikle kulak üstü bölgesinde saç dökülmesine sebebiyet veren sıkı örgülerden de uzak durmak gerekiyor.

At Kuyruğu Modeli Masum Değil!

At kuyruğu kadınların özellikle günlük yaşamında sık tercih ettiği bir modeldir. Fakat araştırmalar at kuyruğunun da saçlara zarar verdiğini ortaya koyuyor. Çocukluk döneminden itibaren sık yapılan at kuyruğu saç modelinde saçların çok sıkı bir şekilde toplanmaması gerekiyor.

Gün içerisinde yaşadığınız baş ağrısının nedeni saçlarınızı çok sıkı toplamanız olabilir. Ayrıca saçları düzleştirici kullandıktan sonra şekillendirmenin de ciddi sıkıntılar yaratabildiği biliniyor. Saçlarınızı düzleştirdikten sonra olabildiğince şekil vermemeye dikkat etmelisiniz. Düzleştirici kullandıktan sonra saçları toplamak, örmek ya da at kuyruğu yapmak saç yapısını kısa sürede bozabiliyor.

2018 yılında trend olan saç modellerini sizler için 2018 saç trendleri neler yazımızda kaleme aldık.