Perma, düz yapıdaki saçları kıvırcık forma getirmek için sıklıkla tercih edilen işlemlerden biridir. Perma kalıcı olarak saçı kısaltmak olarak da bilinmektedir. Saçlar kimyasal işlem ile kalıcı olarak kıvırcık hale getirilebilir. Perma işlemi özellikle saçlarında farklılık yaratmak isteyen kadınların sıklıkla tercih ettiği işlemlerden biridir. 80’lerin başında yapılmaya başlayan perma, günümüzde en trend saç modelleri arasındadır.

Perma düz saçların, rulo ile sarılması ve solüsyon ile şekillenmesi işlemdir. İşlem sonrasında saç dalgalı ve doğal bir görünüme kavuşur. İşlem sırasında sıcaklık kontrolü olan rulo veya çubuklar kullanılır. Bununla beraber günümüzde kızılötesi ısı ile yapılan permalarda bulunmaktadır, buna dijital perma denilir. Perma saçın doğal moleküler yapısını ısı ile bozmaktadır ve verilen şekli almaktadır. Uzun süre kalıcı kıvırcık saçlara sahip olmak isteyen kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği işlemlerden biridir.

Perma İşlemi Nasıl Yapılır?

Perma nasıl yapılır sorusu, ilk defa saçına perma yaptıracak olan kişilerin en merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. İlk olarak saç dikkatli bir şekilde, eşit parçalara ayrılır. Ardından arzu edilen kalınlığa göre çubuklara yerleştirilir. Çubukların üzerinden perma için özel olarak tasarlanan solüsyonlar dökülür.

Çubuğun tam formu alacak şekilde saç şekillendirilir. Eskiden hasar bırakmasına karşın, yeni nesil uygulanan permalar saça zarar vermemektedir. Saç rengini açmaktan daha kolay bir şekilde perma işlemi uygulanmaktadır. Doğru bakım ve teknik ile sağlıklı permalı saçlara sahip olmak mümkündür.

Perma Saç Yapısına Zarar Verir mi?

Permalı kıvırcık saçlar, son yılların en trend saç modelleri arasında yer aldı. Eski perma uygulamalarına göre daha modern görünen yeni nesil perma saçların uzun süre sağlıklı ve kıvırcık görünüme sahip olmasına yardımcı olmaktadır. 80’li yıllarda yapılan sıkı permalar yerine günümüzde daha salık ve doğal görünen bukleler elde ediliyor. Bundan dolayı saç daha yumuşak, akışkan ve sağlıklı bir görünüme kavuşuyor.

Yeni nesil çubuklar ile artık sık dalgalardan, kumsal dalgalarına kadar istediğiniz her dalga formunda perma yaptırabilirsiniz. Perma bazı saç yapılarında belirli bir hasara neden olabilmektedir. Ancak artık günümüzde perma saça zarar vermez. Saç bakım ürünleri ile birlikte saç, kısa süre içerisinde normalden daha sağlıklı bir hale getirilebilir. Profesyonel ve doğru bir perma uygulaması ile zarar en gözle görülmeyecek bir seviyeye getirilebilir.

Perma Ne Kadar Süre Saçta Kalır?

Perma saç hakkında en çok merak edilen sorulardan biri, ne kadar uzun süre kaldığı üzerine olmaktadır. Perma saça sahip olan kişiler ortalama altı ay boyunca saçlarını permalı kullanabilirler. Perma saçları kimyasal olarak işlem gördüğü için boya işlemi gibi değildir. Etkisinin tamamen bitmesi için saçın uzaması gerekir. Saçın uzama süresi ve saçın yapısına göre etki süresi daha uzun olabilmektedir. Uzama sırasında saç kötü bir görünüme sahip olmaz, aksine daha da doğal bir görünüme kavuşarak, doğal dalga görünümüne sahip olur.

Permalı Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Permalı saçlar için en önemli noktalardan biri bakımdır. Saçınızı mümkün olduğunca doğal tutmanız, permanın bozulmaması ve sağlıklı görünmesi son derece önemlidir. Eğer permalı saçı boyamayı düşünüyorsanız, permalı saçı bir hafta en az dinlenmesi için bekletin. Mümkün olduğu kadar nem oranı yüksek ürünler kullanın.

Perma Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Perma düz saçları kıvırcık yapabileceği gibi bazı durumlarda kıvırcık saçlar için düz olarak da uygulanmaktadır. Ancak sıklıkla perma, saçları kıvırcık bir forma getirmek için tercih edilmektedir. Perma yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Perma uygulamasından sonra en az iki gün boyunca saçınızı ıslatmayın, yıkamayın ve terlemekten uzak durun.
 • Isı işlemlerinden uzak durun, saçınıza şekil vermeye çalışmayın.
 • Nem oranı yüksek şampuanlar ile saç yıkaması yapın ya da perma için özel formüle edilmiş şampuanlar tercih edin.
 • Saçlarınızı sabitleyerek elektriklenme oranını en aza indirin.

Perma Saç Modelleri Herkese Uygun mudur?

Perma düz, dalgalı ve kıvırcık fark etmeksizin bütün saç modelleri için uygundur. İşlem için sizde bilgi alarak, saç tipinize en uygun perma modelini belirleyebilirsiniz. Perma saça hacim ve canlılık verir. Doğal kıvırcık olan kişilerin bile en sık tercih ettiği işlemler arasında yer alır. Doğru bir bakım ile sizde rahatlıkla permalı saçlarınızı kullanabilirsiniz.

Permalı Saç Nasıl Şekillendirilir?

Permalı saç modelinin genelde şekillendirilmesi gerekmez. Ancak şekillendirmek için sıklıkla kıvırcık saçlar için tercih edilen saç kremlerini ya da bakım yağlarını kullanarak bukleleri daha doğal ve canlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Perma şekillendirme işlemi olduğundan dolayı çok dış müdahale istemez.

Düşük ayarlı şekillendiriciler ile de permalı saça hacim vermek mümkündür. Ancak ısılı şekillendiricilerin en düşük ayarda kullanılması ve saça zarar verilmemesi gerekmektedir. Bununla beraber saçı örmek ya da düşük ısılı difüzör ile şekillendirmekte tercih edilebilecek yöntemler arasında yer almaktadır.

Perma Yaptırmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Perma saçları daha doğal, canlı ve sağlıklı gösteren bir işlemdir. Profesyonel kuaförler tarafından uygulanması halinde özellikle saçı olduğundan daha ihtişamlı gösteren permanın avantajları ise şu şekildedir;

 • Perma işlemi saçın uzunluğuna göre en az 5, en fazla ise 8 ay boyunca kalmaktadır.
 • Saça kalıcı bir kıvırcık görünümü verir.
 • Saçı canlı ve düzgün bir forma sokar.
 • Doğal bir şekilde uzar, etkisi geçse bile saçın yapısını kötü göstermez.
 • Doğal bir kıvırcık görünümüne sahip olur düzenli bakım ile uzun süre boyunca kullanılabilir.
 • Kızılötesi perma uygulamaları, genel olarak kişileri korkutmaktır. Ancak profesyonel bir kuaförde bu işlemi yaptırmanız halinde saçlarınız minimum düzeyde hasar görür. Perma yaptırmanın dezavantajları ise şu şekilde sıralanabilir;
 • Sıkça bakım yaptırmanız ve nem oranını korumanız gerekmektedir.
 • Mümkün olduğunca ısı işlemlerinden uzak durmanız gerekmektedir.
 • Kısa saç modeline sahip olan kişilerde ortalama perma 4, 5 ay kalmaktadır.
 • Uzun saç modeline sahip olan kişilerde ile 8 ay boyunca perma kalmaktadır, perma sonrasında herhangi bir yıpranma olması halinde hafif bir saç kesimi ile perma daha iyi bir görünüme getirilebilir.
 • Perma kalıcı bir işlemdir, geri alınamaz bundan dolayı yaptıracak olan kişilerin oldukça kararlı olmaları gerekmektedir, boya işlemi gibi sonrasında geri alınamaz.
 • Uygun olmayan, hasarlı saça perma uygulanması halinde perma saça zarar verebilir bundan dolayı perma yaptırmadan önce uzman bir kuaför tarafından saçlarınızın incelenmesi gerekir.

Boyalı Saçlara Perma Uygulanır mı?

Boyalı saçlara perma yapılır mı sorusu özellikle boya işlemi yaptıran kişilerin en sık sorduğu sorular arasındadır. Değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte artık boyalı saçlara perma yapmak mümkündür. Ancak perma kimyasal bir işlem olduğundan dolayı mutlaka uzman bir kuaför tarafından yapılması gerekmektedir.

Doğru uygulanmayan bir perma işlemi saçınıza zarar verebilir. Doğru yapılmayan permalı saç saman formuna döner, kopuk ve kuru bir hal alır. Bundan dolayı mutlaka kaliteli kimyasal ve ekipman kullanan bir merkeze saçınızı yaptırmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

Hangi Saç Boyuna Perma Yapılmalı?

Perma için saç boyunun herhangi bir önemi yoktur. Rulo veya çubuklara sarılabilecek kadar saçın uzun olması yeterlidir. Eğer saçınıza maşa yapabiliyorsanız, rahatlıkla perma işlemini tercih edebilirsiniz. Perma işlemi hemen hemen tüm saç tiplerine ve boyuna uygun bir işlemdir. Saçın yapısı ve boyu fark etmeden rahatlıkla perma yapılabilir. Perma düzgün, doğal ve bakımlı kıvırcık saçlara sahip olmak isteyen herkesin rahatlıkla uygulatabileceği işlemlerden biridir.

Kimler Perma Yaptırmalı?

Perma herkese yapılabilecek ve her saç tipine uygulanabilecek bir işlemdir. Ancak saçın yapısı ve durumuna göre farklı bakım yöntemleri tercih edilebilir. Saçın yapısı ve hassasiyetine göre işlem tarzı değişiklik gösterebilir. Özellikle boyalı ya da hassas saç tipine sahip olan kişilerin daha bakımlı bir şekilde perma kullanması gerekmektedir. Nemli, sağlıklı ve aşırı işlem görmemiş saçlara perma daha iyi tutmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte boyalı ya da aşırı bakımlı olmayan saçlara da perma uygulamak mümkündür. Eğer sürekli ısı işlemi uyguluyorsanız, mutlaka perma işleminden önce saçınızı bir süre dinlendirin. Perma işleminden sonra saç ortalama 8 ay sonra kendi dokusuna geri dönmektedir. Siz de sağlıklı, permalı saçlara sahip olmak için uzman bir merkez tarafından destek alabilir, saçlarınız için en doğru perma modellerini belirleyebilirsiniz.

Profesyonel kuaförler tarafından uygulanan bakım işlemleri ile birlikte daha sağlıklı, bakımlı ve gösterişli bir saç modeline sahip olabilirsiniz. Perma tamamen bakım ve sağlıklı ürünler ile uzun süre korunabilen bir saç modelidir.

WhatsApp Randevu