Günlük hayatta kalın telli ve kıvırcık saçlara sahip olan birçok kadının çok sık tercih ettiği Brezilya fönü, son zamanlarda çok popüler bir hale gelmiştir. Eğer, düz saç model, seviyorsanız bu konuda size en uygun modeli sağlayabilmek için Brezilya fönü işlemi yaptırmanız gerekiyor. Permaya benzeyen ve saçın uzun süre düz bir biçimde kalmasını sağlayan bu teknik birçok kişi tarafından sıklıkla yaptırılmaktadır.

Brezilya fönü kalıcı bir şekilde saçı düzleştirme ve profesyonel bir biçimde saça zarar vermeden yapılan uygulamadır. Genel olarak, yapılan bu uygulamada kalıcı düzleştirme sağlayabilmek için saça bazı maddeler ve yoğun şekilde saça keratin verilerek, saç tellerinin dümdüz bir şekilde alması sağlanıyor.

Brezilya fönü yaptıran kişiler saç kabarmasında şikayetçi oldukları için bu uygulamanın en iyi çözüm olduğunu söylemektedirler. Hem kabarıklığı alan hem de saç tellerin düz gösteren bu uygulama çok kullanışlı bir işlem olmaktadır.

Brezilya Fönü

Brezilya fönü, saça brezilya fönü keratini uygulanmasıyla yapılır. Bu saç işlemi, saç tellerinizin etrafına koruyucu bir tabaka eklemesi yapılarak, kütikülleri çok daha dolgun, pürüzsüz ve de parlak gösterecek biçimde kaplamaktadır. Brezilya fönü kalıcı özelliği, genelde saç tipine bağlı olarak 3 ay sürmekte ve işlemin işe yaramayacağı herhangi bir saç tipi yoktur. Eğer saç çok daha ince, kırılgan ya da bir şekilde kimyasal olarak işlem görmüş olsa da, Brezilya fönü saça uyum sağlar ve sonuç olarak daha pürüzsüz ve daha düz saçlar elde edilir.

Bu işlemin avantajlarından biri de işlem sonrası saçlarınızı günlerce yıkamaktan kaçınmanıza gerek kalmamasıdır. Doğru bakım sayesinde tüm etkisi 3 ay sürebilir. Brezilya fönü uygulaması saç şeklini ve saçların doğal yapısını bir ömür boyu değiştirmez. Buna bağlı olarak da bu uygulamanın yapıldığı, kıvırcık ve dalgalı saçların, şeklinin kalıcı bir şekilde bozulması da engellemiş olur. Brezilya fönü uygulaması yaptırarak saçlarını belli bir süre düz kullanmak isteyen kişilerin kaygısı saçlarının eski haline dönmemesidir.

İşlem doğru bir biçimde uygulanır ise böyle bir kaygıya gerek kalmaz. Bu işlemin uygulanma süreçlerinde keratin bakım ile desteklenmesi, saçın beslenmesini ve güçlenmesini sağlamaktadır. Doğru bir biçimde uygulanan Brezilya fönü işleminin saça çok büyük faydaları olmaktadır. İşin uzmanı olan kişiler tarafından yapılan Brezilya fönünün saça bir zararı da bulunmamaktadır.

Brezilya Fönü Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Brezilya fönü yaptırmaya karar vermeden önce bilinmesi gereken bazı konular vardır. Bunlar arasında en önemli nokta, Brezilya fönü yapmayı düşünen kişiler sertifikalı bir profesyonel saç uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bu işlem evde yapılması uygun olmayan bir işlem olduğu için saç bakım merkezlerinde yapılması daha uygun olacaktır.

Brezilya fönü esnasında birçok farklı ürün kullanıldığı için bunların kaliteli ürünler olmasına da dikkat edilmelidir. Bu konuda uzman ve profesyonel kişiler tarafından yapılacak olan bu uygulama genel sağlık bakımından güvenilirliği ile ilgili olarak, son derece dikkat edilmesi gerek bir konu olmaktadır. Bu uygulamanın doğru şartlarda uygulanması ile olası riskler tamamen ortadan kaldırılmakta ve bu işlemler genel sağlık için zarar oluşturmaktadır.

Brezilya fönünün kalıcılığı, doğru bir bakım yapıldığı zaman 3 ay boyunca sürmektedir. Saç özelliklerine ve bakım alışkanlıklarına göre 3 vay 6 ay arasında değişmektedir. Uygulama etkisi devam ettiği sürece saça şekil verme işlemine gerek kalmayacak, banyodan sonra dümdüz saçlara sahip olunmaktadır. Genel olarak çoğu kişi brezilya fönü nasıl yapılır? sorusunu merak etmektedir.

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Brezilya fönü yapılırken tüm bu süreçleri sıralayacak olursak;

  • 1- Şampuanlama: Brezilya fönü öncesinde saçlar, bu işlem için özel olarak üretilmiş olan şampuan ile yıkanır. Genel olarak bu şampuanlar, saç gözeneklerini açmakta olan arındırıcı şampuanı, uygulanacak keratinin saç tarafından kolay bir şekilde emilmesini kolaylaştırmaktadır.
  • 2- Keratin Bakımı: Brezilya fönü yapıldığı zaman saça önce keratin bakımı uygulanmaktadır. Keratin bakımı, saçın parlaklık görünümünü artırmakta ve düzenli bir görünüm almasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda saçı besler ve saça güç kazandırır.
  • 3- Tarama: Keratin bakım uygulamasından sonra saçın düzgün bir şekilde aranması gerekmektedir. İnce dişli özellikte olan bir tarak yardımı ile taranan saçlar, presleme işlemine uygun şekle gelir ve keratin bakımının da tüm saça eşit bir biçimde nüfuz etmesi sağlanır.
  • 4- Presleme: Saçın güç kazanmasını sağlayan keratin bakımı yapıldıktan hemen sonra, Brezilya fönünün gerçek amacı olan düzleştirme işlemine geçilmektedir. Düzleştirme uygulaması genelde presleme yöntemi ile sağlanmaktadır. Bu uygulama için yüksek bir ısıya sahip olan düzleştiriciler kullanılmaktadır. Brezilya fönü işleminde ihtiyaç duyulan işlemler, profesyonel kişiler ve güzellik merkezlerinde yapıldığı zaman saçınıza hiçbir zarar vermez.

Genel olarak, Brezilya fönü işlemi süresi yaklaşık 4 veya 5 saattir. Brezilya fönünün uygulanması sonrasında uygulamanın kalıcılık süresi de saç tipine ve bünyenize göre değişiklik göstermektedir.

Brezilya fönünün kalıcı olabilmesi için; sonrasında sülfatsız şampuan kullanılması da önerilmektedir. Saçın nemli kalması oldukça önemli. Bu yüzden bu noktada stilistinizin size önerdiği bakım ürünlerini kullanmaya özen gösterin.

Brezilya Fönünün Avantajları

Brezilya fönü genel olarak, saça bazı karışımların sürülmesi sayesinde, uzun süren bir düzlük sağlanmasını amaçlamaktadır. Özellikle de şekil alması zor olan, inatçı saçlar için yapılan bu işlem saçlarınızı belirli bir süre düz tutmaktadır. Bu uygulama ile şekillendirme sırasında harcanan zaman dan tasarruf sağlanmış olur.

Gündelik hayatın yoğun temposu kişinin kendine harcadığı vakti kısıtlamaktadır. Sürekli bakımlı olan ya da istediğiniz şekilde saçlara sahip olmak için uzun zamanlar harcamanız gerekir. Bu zamanı da yaratmak için sıkıntı yaşıyorsanız ve saç şekillendirme işlemine de çok fazla vakit ayırmak istemiyorsanız, Brezilya fönü ile bu sorundan çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Brezilya fönü, genel olarak saç tellerinin uzun süre düz ve şekilli kalmasını sağlamakta ve saça şekil vermek için kullanılan vakti de azaltmaktadır. Bunun yanında Brezilya fönü yaptırdığınız zaman saçınıza sürekli düzleştirici kullanmaktan da kurtulabilirsiniz. Bu tarzda olan ısıl işlemlerin sayısının azalması da saçınızın yıpranmasını ve canlılığını yitirmesini önlemektedir.

Brezilya Fönü Sonrası

Genel olarak, Brezilya fönünün kalıcılık süresi 5 – 6 ay olmaktadır. Bu süreyi uzatabilmek veya bu sürede saçların hiçbir bölgesinin şeklinin bozulmaması için alınacak olan bir takım önlemler bulunmaktadır. Önce, eğer saçlarınıza uygulanmış olan Brezilya fönününüz var ise; fön uygulandıktan sonra kullanacağınız şampuanlar, saç bakım kremi, saç bakım kürleri, saç yağı içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Genel olarak bu saç bakım ürünleri sülfatsız bir içeriğe sahip olmalıdır. Bu şekilde Brezilya fönünüz daha uzun süre kullanılmaktadır. Ayrıca Brezilya fönü uygulamasından sonra saç tellerinin açık olan gözeneklerine giren sülfat, saç tellerinin zayıflamasına ve bu sebeple de kopmalara neden olabilir. Eğer saçlarınız boyalı ise; röfle, ombre, balyaj şeklinde uygulamalar yaptırıyorsanız ya da rengini düzenli bir biçimde açıyorsanız kullanım sağlayacağınız saç boyaları ve açıcıların mutlaka sülfatsız olanları kullanılmalıdır.

Brezilya fönünün kalıcılık süresini artıracak ve saçları yıpranmadan koruyacak sülfatsız saç bakım ürünleri kullanıldığı zaman saçınıza uygun bakım sağlanmış olur ve saçınız güçlendirilir.

WhatsApp Randevu