Günümüzde saç kesimlerinde özellikle hanımların son trend saç kesimlerini tercih etmektedirler. Saç kesimi uzmanlık ve profesyonellik isteyen bir işlemdir. Dolayısıyla tercih ettikleri kısa saç modellerinin yüz çerçevesi ve hizasına uygun şekilde ve modelde doğru kesimler yapılmalıdır.

Kısa Saç Kesimi Nedir?

Bayanların son dönemlerde kısa saç kesimlerinin tercih ettikleri görülmektedir. Tüm yüz çerçevesine uygun kısa saç modelleri bulunmaktadır. Önemli olan saç kesimlerinin doğru uygulanış biçimidir. Kısa saç kesimde saçın doğru taranarak hazırlanması önemlilik arz etmektedir. Örnek vermek gerekirse uzun saç modelinden kısa saça geçiş aşamasında uzun saçtan, çok kısaltmadan küt kesimden tercih edebilirsin. Saç modeli alternatif birçok çeşitleri mevuttur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta saçın yapısının doğru anlaşılmasıdır.

Kısa Saç Modeli Nasıl Uygulanmalıdır?

Kısa saç dış görünüşü oldukça değiştiren modeller arasında yer almaktadır. Profesyonel eller sayesinde doğru kesim yapmak çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse U saç kesimi her saç yapısına kalınlığına ve renge yakışan bir modeldir. Özellikle kalın telli saçlar kolay kabarırlar bu sebeple U saç modeli saç kabarmasına engel olan bir saç modelidir. İnce telli saçların biraz daha hacimli görünmesi açısından katlı kesimler tercih edilmelidir. Kısa saç modelleri yüz tiplerine göre değişkenlik göstermektedir.

Yüz Tipi Nedir?

Kısa saç modeli kullanmak için öncelikle bayanların kendi yüz tiplerini tanıması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse;

  • Bir yüz çene ye kadar yuvarlak geliyorsa oval yüz tipi kategorisinde değerlendirilmelidir.
  • Çene kemiği baz alınmak suretiyle kulak hizasından itibaren çizildiğinde dikdörtgen yüz tipi,
  • Çene kısmının oval gelmesi ancak kulak hizasından çizilmesi halinde kare ve Dikdörtgen yüz tipi,
  • Sivri bir çeneye sahipse kalp yüz tipi ile tanımlanmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında yüz tipine uygun saç kesimleri uygulanması durumunda şık bir yüz ve saç modeline sahip olması söz konusu olacaktır.

Hangi Yüz Tipine Hangi Saç Kesimi Uygulanmalıdır?

Yüz tipine uygun saç tiplerine detaylarıyla incelenecek olursa; Bob saç modeli kesimi oldukça özen isteyen modeller arasında yer almaktadır. Bob saç kesimi gidebilecek en uygun yüz tipi oval yüz tipine sahip bayanlardır. Bu saç modeli hem saçın görüntüsünü hem de yüz tipini ortaya çıkaracaktır.

Çene kısmı sivri olan yüz tiplerine gidebilecek en güzel saç kesim modeli arkalar kısa öne doğru uzayan küt saç kesim modelleri tercih edilmelidir. Dikdörtgen yüz tipine en uygun saç modeli ise küt modeller tercihte ilk sırada yer almalıdır.

Yuvarlak yüz tipi için en uygun saç kesimi olarak tercih edilen modelleri omuz hizasında ve katlı kesim modeller tercih edilmelidir. Bu sayede yuvarlak hatların daha çok öne çıkmasını sağlayacak hoş bir görünüm söz konusu olacaktır.

Kalp yüz tipine gidebilecek modellere bakılacak olursa, kalp yüz tiplerinde genellikle alın bölgesi geniş olmaktadır. Yüz ifadesini yumuşatmak amacıyla kahkül kesimli saç modelleri tercih edilmesi halinde yumuşak bir görünüm verecek ve yüz ifadesini hoş bir görünüme sahip olacaktır.

Dikdörtgen ve kare yüz tipine sahip bayanlar için yarım perçem tarzı kahkül kesimler tercih etmelidir.

Çünkü köşeli olan yüz hatları orta uzunluktaki saçlar görüntüyü yumuşatacak alın genişliğini azaltacaktır.

Üçgen yüzlü bayanların kısa saç kesimi çok yakışmaktadır. Çünkü üçgen yüz küçük ve narin yüz yapısı ile tanımlanmaktadır. Eğer saçlar kalın telli ve kabaran bir cinsi varsa kısa asimetrik kesim onlara çok yakışacaktır.

Elmas yüz tiplerine sahip bayanlar yine çene hizasında bob kısa saç modellerini tercih etmeli ve bob saç modellerini kullanırken düz fön çekmesi sonucunda çok hoş bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır.

Profesyonel Saç Kesimi

Saç kesmek gerçek anlamda zor bir iştir. Kısa saç kesimi doğru bir yüz tipine uygulanmaması halinde hayal kırıklığı ile sonuçlanabilmektedir. Salonlarımızda uzman ve kendi işinde profesyonel kuaför personelimiz ile birlikte doğru kısa saça birlikte karar vererek doğru işlem uygulanmaktadır. Ayrıca boyalı saçlara uygulanacak kısa saç kesimleri de renklerin uyumu da oldukça önem taşımaktadır. Boyalı saçların renk kalibrasyonuna göre saç kesimlerinde farklılık göstermektedir.

Boyalı Kısa Saç Modelleri

Doğal saç tipine uygulanacak saç kesim modelleri ile boyalı saç modeline uygulanacak saç kesimlerinde farklıdır. Doğal saç rengi olan bayanların saçlarının kesimi doğal saçların kendisini ön plana çıkartmak için olmalıdır. Özellikle iki renk kullanan bayanların son trendlerde yer alan ense kazıtılarak saçların üst kısmı küt gelecek şekilde farklı canlı renkler kullanılabilir bu durumda hem saç kesimini hem de rengi ön plana çıkarılmış olacaktır.

Bu tip saçlar iddialı saç modelleri arasında yer almaktadır. Kırmızı veya alev kızılı kullanan bayanların asimetrik saç kesimi çok beğeni almaktadır. Ancak asimetrik saç kesimi için yüz tipinin ufak olması önemlilik arz etmektedir.

Beyaz Tenli Bayanlar İçin Boyalı Kısa Saç Modelleri

Beyaz tenli olan bayanların kendi ten renklerinden bir kaç ton koyu saç boyası kullanmaları halinde yüz tiplerini ön plana çıkaracaktır. Beyaz tenli ve oval üz tiplerine sahip olan bayanların Bob saç kesim modeli ile birlikte açık kestane veya koyu kumral saç rengi ile birlikte kullanılması oldukça şık bir görüntü oluşturacaktır.

En fazla kızıl veya kırmızı tercih eden beyaz tenli bayanlar çarpıcı renkleri kullanması durumunda yüz tipine göre küt ve omuzlarda saç kesimi tercih etmelidir.

Bayanların yaş aldıkça yüz hatlarında farklılıklar baş göstermektedir. Kemik yapısının değişmesiyle birlikte saç tiplerinde de oldukça kısa modelleri tercih etmektedirler. Kısa saç her zaman bir yüz tipini genç göstermektedir. Kısa saça alternatif olarak Omuz hizasında ve ara boy saç kesimleri trend saç modelleri arasında yer almaktadır.

WhatsApp Randevu