Günümüzde, özellikle genç hanımlar saçları konusunda çok fazla hassasiyet göstermektedir. Birçok bakım ve özel modeller uygulayarak saçlarını daha iyi hale getirmeye çalışmaktadır. Bunların yanında birde saçların en büyük düşmanı maşa ve düzleştiriceler de yer almaktadır. Maalesef ki saçların daha çabuk kırılmasını ve zayıflaşmasına neden olan gereçlerden birisidir. Bu konuda daha özenli bakım yapılması gerekmektedir. Her kullanım öncesi koruyucu ürünler mutlaka kullanılmalı ve çok sık maşa yapmaktan kaçınılmalıdır.

Sürekli olarak saç rengi değiştirmekte saçlar için aynı oranda zararlıdır. Bu nedenle belirli renklerde kalınması daha doğru olacaktır. Böylece sadece ufak bakım boyaları ile durum düzeltilebilir. Bunların yanında stresli bir hayat da saçların daha çabuk yıpranmasına neden olmaktadır.

Saçlarınız için yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi doğal yağlar ile kür uygulamak olacaktır.  Ancak çok yıpranmış saçlar için evde yapacağınız bakım, profesyonel bir bakıma göre daha zayıf kalacaktır. Bu nedenle eğer ki saçınız da yoğun bir bakımsızlık ve ya yıpranmışlık var ise mutlaka bu konuda profesyonel bir yardım almanız doğru olacaktır.

Yıpranmış saçlarınızın anlık olarak düzelmesi ve daha iyi durması için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu kür ile saçlarınız daha parlak ve dolgun gözükecektir. Eğer uzun süreli bir bakım istiyorsanız mayonez maskesi daha doğru bir seçim olacaktır. Kırılan uçlar ve saç derisi ve kuruluğa iyi gelmektedir.

Eğer ki saçlarınızın uçlarını kırımaya karşı korumak istiyorsanız yumurta en etkili bakım maskesidir. Bir adet yumurtayı bal ile karıştırarak saçlarınızın dipten ucuna doğru sürerek yaklaşık 15 dakika bekletin. Daha sonrasın ise güzelce yıkayın. Uçlarınız daha sağlıklı uzayacaktır.

Saç yıkama konusunda da unutulmaması gerekilenlerden birisi, sürekli olarak saçın yıkanmasının saça zarar verdiğidir. Çünkü saç diplerinin de yağa ihtiyaca vardır. Ayrıca yıkanma sonrası, havlu ile kesinlikle saçlarınızı kurutmamalısınız. Saçların kırılmasında ki en büyük etkenlerden birisi de havlu ile kurulama yapmaktır. Bu nedenle havluyu sadece başınızın üstünde saçınızı topladıktan sonra sarmak için kullanmalısınız.

Saç bakımı gerçekten kolay bir konu değildir. Sürekli olarak dikkat etmeniz bakım kürleri yapmanız gerektirmektedir. Özellikle sürekli saç boyatmanız gereken bir durumunuz var ise bu konu daha da hassas bir hale gelmektedir. Böyle zor durumlar mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır. Yoksa saçlarınız istediğiniz gibi olmayacaktır.