Kadınların vazgeçemediği saç renklendirme stillerinden biri olan balyaj her dönemde moda olmayı başarıyor. Uzun yıllardır popülerliğini kaybetmeyen balyaj ile saçların hem daha ışıltılı hem de daha gür görünmesini sağlamak mümkün olabiliyor. Üstelik bu yöntem her saç rengine uygulanabiliyor. Sadece boyalı saçlara değil, boyasız ve doğal renginde olan saçlara da bu işlem kolaylıkla yapılabilir.

Yarım Balyaj Nedir?

Balyaj aslında röfle işleminin bir türevidir. Ancak röflede çok farklı renk tonları tercih edilebilirken balyajda birbirine yakın tonlar seçilir. Çünkü temel amaç saçların büyük bölümünde değil sadece bazı tutamlarda renk değişimi elde etmek ve bununla beraber saçların doğal görünümünü de korumaktır.

Yarım balyaj işlemi saçların sadece uç bölümlerine balyaj işleminin uygulanmasıdır. Tam balyajla kıyaslandığında çok daha fazla el becerisi isteyen bu yöntemde saçların uç kısımları renklendirilir ve genellikle 2 ila 3 ton açık bir renk seçilir. Çok ince tutamlar halinde uygulanması gerektiği de unutulmamalıdır. Kalın tutamlar saçlardaki renk tonu farklılığını daha net gösterir ve doğal görünümden saçları uzaklaştırabilir.

Saçların uç bölümü daha ince ve daha dayanıksız olduğundan saça çok zarar verecek bir rengin tercih edilmemesi gerekir. Örneğin çok koyu tonlardan çok açık tonlara geçiş yapmak saçlara çok ciddi zarar verebilir. Dolayısıyla renk seçiminin de son derece önemli olduğunu söylemek mümkün. Çok kısa saçlara uygulanamayan yarım balyaj orta uzunlukta ve uzun saçlara uygulanabilir.