Saçlara uygulanan balyaj ile farklı saç stilleri çok daha çarpıcı bir görünüm kazanabiliyor. Profesyonel bir şekilde uygulanan balyaj ile saçların daha yoğun, daha parlak ve daha sağlıklı görünmesi mümkün olabiliyor. Peki, saçlara yarım balyaj uygulaması mı yapılmalı yoksa tam balyaj mı tercih edilmeli? Bu iki teknik arasındaki farkları öğrenmeniz, hangisini seçeceğiniz konusunda daha sağlıklı bir seçim yapmanıza olanak tanıyacak.

Yeni Çıkan Saçların Renginin Kırılması

Öncelikle tam balyaj uygulamasının saç diplerinden başladığını bilmeniz gerekiyor. Dolayısıyla saç diplerinde yeni çıkan saçlarınızın rengi farklı olduğundan bu rengin kırılması gerekir. Sonuç olarak tam balyaj uygulamasını tercih ederseniz saç diplerinizin renginin kırılması sizin için zorunlu bir hal alacak. Aksi halde ortaya çıkan görünüm sizi memnun etmeyebilir.

Yarım balyaj uygulamasında ise boyama işlem saçların yarısından başlar ya da sadece saç uçlarına uygulanır. Dolayısıyla yeni çıkan saçlara sürekli kırma işleminin uygulanmasına gerek kalmaz. Eğer saçların ana rengi değiştirildiyse sadece dip boya işleminin yapılması yeterli olacaktır. Yarım balyaj saç uzunluğuna bağlı olarak diplerden yaklaşık 10 ila 15 cm uzağa yapıldığından yeni çıkan saçların bu uygulama ile zarar görmesi de önlenir.

Yarım Balyajın Avantajları ve Dezavantajları

Ayıca yarım balyaj uygulamasında boya saç derisine temas etmez. Boyanın zararları saç derisinden uzak kaldığından sağlık bakımından da yarım balyajın biraz daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu uygulamanın dezavantajları da mevcut. Örneğin saçların yarısına yapılan bu uygulama saçlara yeterince yoğun bir görünüm kazandırma noktasında diğer teknik kadar yüksek performans sergileyemez. Sadece saçların yarısında parlak ve yumuşak renk geçişleri görülebilir. Dip bölümünde bu etkiden faydalanmak pek mümkün olmaz.