1920’li yılların en popüler saç modeli olan vak dalgası günümüzde de sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Özellikle Oscar ödül törenlerinde sıklıkla karşılaştığımız bu dalga görünümü eskiye nazaran biraz daha modernize edilerek uygulanıyor. Parmak dalgası adıyla da bilinen saç modeli 1920’li yıllardaki ihtişamlı görünümünü halen koruyor. O dönemde çok daha ince dalgalar şeklinde uygulanan vak dalgası günümüzde biraz daha kalın dalgalar şeklinde yapılıyor.

Vak Dalgası Nasıl Yapılır?

İngiltere’de daha fazla uygulanıyor olsa da vak dalgasının doğuş yeri aslında Fransa… Dolayısıyla Fransız kadınların bu saç dalgalarını başarılı bir şekilde uygulamak için uyguladıkları yöntemlerle de saçlarınıza vak dalgası kazandırabilirsiniz. Ancak muntazam bir görünüm isteyenlerin profesyonel bir kuaför salonunun yolunu tutması gerekiyor. Yine de evde küçük denemeler yapmak isteyenler için vak dalgasının nasıl yapılması gerektiğini aktaralım.

Maşa ile Vak Dalgası Yapımı

Hemen her kadının evinde maşa bulunuyor. Saçlarınızı bölümlere ayırarak başlayabilirsiniz. İnce tutamlar halinde saçınıza maşa uygulaması yapın. Ancak bu esnada saçlarınızı her zaman tek yöne doğru sarmanız gerekiyor. Böylece dalgaların aynı yönde olmasını sağlayarak birbiri ile örtüşmesine de olanak tanıyacaksınız. Maşa sona erdiğinde saçlarınızı nazikçe tarayarak vak görünümünü elde edebilirsiniz. Bol miktarda sprey kullanarak bu görünümü sabitlemeniz gerekiyor.

Pens ile Vak Dalgası Yapımı

Pens kullanarak vak dalgası yapmak biraz daha zor ve daha fazla zaman istiyor. Parmaklarınızı kullanarak saçınıza bu dalgayı kazandırıp her dalganın arasına pens takmalısınız. Bu işlemi saçlarınız hafif ıslakken yaparak kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra pensleri çıkarmadan yine bol miktarda sprey kullanarak saçınıza kazandırdığınız şekli sabitleyin. Sonrasında pensleri çıkarabilirsiniz.