Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınması, saçların renginin açılmasına yol açabilir. Güneşlenmenin şekline bağlı olarak ve UV ışınlarının seviyesine göre de solaryuma girdiğiniz zaman aynı etki ortaya çıkar. Solaryum saç rengini açar mı? sorusunun cevabı evet olacaktır. Saçlarınızı boyatıyorsanız ya da perma yaptırıyorsanız solaryuma girdiğiniz zaman birtakım önlemler almanız gerekebilir.

Saçınızdaki boya ve perma solaryuma girdiğiniz zaman renk değişikliğine uğrayabilir. Ayrıca boyalı saçlar, boyasız olan saçlara göre solaryumdaki ışınları daha fazla geçirirler. Solaryuma gitmek istiyorsanız ve saç renginizin açılmasından korkuyorsanız başınızı ufak bir örtü ile örtebilirsiniz. Yüksek seviyede koruyuculuk özellikleri olan güneş kremlerini de saçlarınız için kullanabilirsiniz.

Solaryum yataklarının tasarımından dolayı aşırı kısa sürelerde yüksek miktarda UV ışınına maruz kalırsınız. Bu durum saçlarınızın renginin açılmasına yol açarken, aynı zamanda cildinizin bronzlaşmasına da yol açar. Saçlarda yer alan melanin, yoğun UV ışınından dolayı zarar görebilir.

Solaryumun İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Solaryumun gerektiğinden fazla kullanılması saçlarınıza zarar verebileceği gibi aynı zamanda cilt kanserlerine de sebep olabilir. Solaryuma gireceğiniz güzellik salonunu da mutlaka araştırmanız gerekmektedir. Güvenilir olmayan yerlerde solaryuma girerseniz çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Vücudunuzun solaryum ışınlarına karşı vereceği tepkiden sonra cildiniz hızlı bir şekilde bronzlaşmaya başlar. Fakat bu durum hücrelere zarar verebileceği için yaşlanmayı da kolaylaştırır. Solaryuma yine de girmek istiyorsanız en düşük seviyelerden başlamanız tavsiye edilmektedir.

Solaryuma girerken saçlarınızı korumazsanız, solaryum sonrasında vakit kaybetmeden profesyonel bir salona giderek saçlarınıza bakım yaptırmalısınız. Salonlarda solaryumdan dolayı zarar gören saçlar için uygulanabilen pek çok farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemler arasından saçlarınıza uygun olanı seçilerek saçlarınıza iyi bir bakım yapılabilir.