Saçlarınızla ilgili tüm değişimler aslında yaşadığınız farklı sorunların bir belirtisi olabiliyor. Çünkü saçlar bir anlamda sağlığın da bir yansımasıdır. Peki, en sık karşılaşılan saç sorunları neler ve bu sorunlara neler sebebiyet veriyor?

Saçların Sönükleşmesi

Saçlarınız birden cansız bir görünüme büründüyse ve artık daha sönük görünüyorsa yüksek olasılıkla yoğun bir stres yaşıyorsunuz. Bu saç sorununa neden olabilecek bir diğer unsur d vücudun vitamin ve mineral eksikliği oluyor. Kadınlar genellikle diyet yaptıkları dönemde saçlarının cansızlaştığından yakınır. Bunun nedeni vücuda yeterince vitamin ve mineral girmiyor olmasıdır.

Saç Derisinin Kaşınması

Saçlı deride meydana gelen kaşıntılar ciddi sorunların habercisi olabilir. Bunlar arasında mantar oluşumu, saç köklerinde iltihaplanma mutlaka dikkate alınması ve derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken olası nedenlerdir. Bunun yanı sıra saç derisinde kuruluk ya da aşırı yağlanma da saç derisinin kaşınmasına neden olabilir.

Saçlarda Kepeklenme

Saçlarda kepek oluşmasının en yaygın nedeni saçların sıcak su ile yıkanmasıdır. Aynı zamanda saçların uzun süre yıkanmaması ya da yetersiz durulama gibi faktörler de saçlarda kepeklenmeye yol açabilir. Ancak kepeklenmenin bir nedeni de saçlı deride mantar oluşmasıdır. Bu nedenle kepek sorunu başladığında da bir hekime görünmekte fayda var.

Saçlarda Kuruluk

Saçlarınız kısa sürede kurumaya başladıysa saç uçlarında kurumaya bağlı kırılmalar meydana gelebilir. Bu durum genellikle yetersiz yağ salınımından kaynaklanıyor. Ancak düzenli saç bakımı yaptırmak bu kurumanın önüne geçebilir. Saç bakımı için mutlaka profesyonel salonların tercih edilmesi gerektiğini de unutmayın.