Saçlarınıza önem veriyorsanız, sağlıklı, ışıltılı ve parlak görünmesini istiyorsanız saç bakımınız kadar beslenme şeklinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle bazı vitaminler saç sağlığına büyük fayda sağladığından bu vitaminleri içeren gıdaları düzenli bir şekilde almanız gerekiyor. Peki, hangi vitaminler saçlara faydalı ve bu vitaminler hangi gıdalarda mevcut?

B9 Vitamini

Bir başka deyişle folik asit özellikle saç dökülmesi problemi yaşayanların ihmal etmemesi gereken bir vitamindir. Saçların uzamasını sağlayan hücrelerin yenilenmesi B9 vitamini sayesinde gerçekleşiyor. Eksikliği saçların çok yavaş uzamasına sebebiyet veriyor. B9 vitamini kuru fasulye, ıspanak, portakal ve mangoda bol miktarda bulunuyor.

A Vitamini

Saçların parlak görünmesi için de günlük A vitamini ihtiyacınızı mutlaka karşılamanız gerekiyor. A vitamini antioksidan özelliğine sahip ve saçları besliyor. Aynı zamanda saçı dış etkenlere karşı koruma özelliği de olan A vitamini havuç, bal kabağı ve kırmızı biberde bol miktarda bulunuyor.

C Vitamini

Saçları serbest radikallere karşı koruyan C vitamini saç derisindeki kan dolaşımını arttırıyor. Bu durum saçlara daha fazla vitamin ve mineral taşınmasını sağladığından daha sağlıklı görünen saçlara sahip olmak da mümkün olabiliyor. C vitamini koyu yeşil renkte olan tüm sebzelerde, kivide ve brokolide mevcut.

E Vitamini

Pek çok saç bakım ürününde faydasından istifade edilen E vitamini de antioksidan özelliği olan ve saç dökülmelerine karşı etkili bir vitamindir. Soya peyniri, ay çekirdeği ve zeytin yağında bol miktarda E vitamini bulunuyor.

B7 Vitamini

Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması ve dökülmesinin önlenmesi adına B7 vitamini son derece büyük önem taşıyor. Saçları güçlendiren B7 vitamini aynı zamanda biyotin adını da taşıyor. Pazı, badem, havuç ve yumurta biyotin açısından zengin gıdalardır.

B12 Vitamini

Saçlı deriye gereken oksijeni taşıyan B12 vitamini olduğundan sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler mutlaka B12 vitamini almayı ihmal etmemeli. Bu vitamin aynı zamanda saçların beyazlamasını da önleyebiliyor ve saç yaşlanmasını geciktiriyor. Soya takviyeli gıdalarda, kaşar peynirinde ve mısır gevreğinde bol miktarda B12 vitamini bulunduğundan bu gıdaları tüketebilirsiniz.