Saçlarınızın daha sağlıklı olması, daha hızlı uzamasını sağlar. Bu sayede dilediğiniz saç modeline kolaylıkla kavuşabilirsiniz. Sağlıkla uzayan saçların boyama, fön gibi işlemlerden daha az etkilendiği de bilinir. Sağlıklı saçlara sahip olmanız için sizlere bazı tüyolar aktaracağız. Sadece bu yöntemleri uygulamanız dahi saç sağlığınızda bir iyileşme gözlemlemeniz için yeterli olacaktır.

  • Hava Koşullarına Dikkat!

Saçlarınızı hem güneşten hem de rüzgardan kısacası tüm hava koşullarından korumanız gerekir. Özellikle güneş saç köklerini kurutur. Şapka, bere kullanımına özen gösterin.

  • Sıcak Su Saça Zararlı!

Saçlarınızı sıcak suyla yıkamayın. Olabildiğince ılık suyla yıkayın ve son olarak soğuk su tutarak köklerin canlanmasını sağlayın.

  • Doğru Şampuanı Seçin!

Saçlarınız için doğru şampuanı seçtiğinizden emin olun. Yağlı ya da kuru saçlara özel formüller saçınız için doğru şampuan seçimi noktasında belirleyici oluyor.

  • Saç Şekillendiricilere Dikkat!

Maşa ya da saç düzleştirici gibi saç şekillendiriciler saça yüksek ısı uyguladığından zararlı olabilir. Bu nedenle saç şekillendirici ürünleri olabildiğince az kullanmaya özen gösterin.

  • Havluyla Saçınızı Sarın!

Saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu ile ovalamanız aslında büyük bir yanlış. Bunun yerine saçınızdaki nemi almak için saçınızı havlu ile sarmayı ve bir süre beklemeyi tercih edin.

  • Saçın Nem İhtiyacını Giderin

Yağlı saçlara sahip olsanız dahi neme ihtiyaçlarının olduğunu unutmayın. Saçlarınızı düzenli olarak nemlendirmek için haftada bir saç maskesi kullanabilirsiniz. Kuaförde saç bakımı yaptırmak da bir seçenek olabilir.

  • Her Gün Yıkamak Saça Zararlı

Yapılan en büyük hatalardan biri de saçların her gün yıkanmasıdır. Saçlarınızı asla her gün yıkamayın. 2 günde 1 hatta çok yağlı bir yapıya sahip değilse, 3 günde bir yıkamak daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır.

  • Sirke Saça Faydalı!

Haftada bir defa içerisinde 2 yemek kaşığı sirke koyduğunuz 2 litre su ile saçlarınızı yıkayın. Kepek sorunundan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.