Saç elektriklenmesi çok sayıda kadının yaşadığı sıkıntılar arasında yer alıyor. günlük hayatı bir hayli zora sokan saçlardaki elektriklenme kadınların uzun uğraşlarla hazırladıkları saç modellerinin bozulmasına da sebebiyet veriyor. Peki, elektriklenmeyi önlemenin yolu yok mu? Aslında birkaç alışkanlığınızı değiştirerek kolaylıkla saç elektriklenmesini önleyebilirsiniz. Ancak bu önerileri her defasın da uygulamanız ve bir alışkanlığa dönüştürmeniz gerekiyor. Kısa sürede netice alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Saçları Kurulama Yöntemi

Saçlarınızda elektriklenme varsa yüksek olasılıkla havluyla oldukça yoğun bir şekilde ovarak kurutmaya çalışıyorsunuz demektir. Elbette yıkama sonrasında saçta kalan suyu havlu ile gidermek daha kısa sürede kurumasını sağlıyor. Ancak haşin bir şekilde saçlarınızı ovmamanız gerekir. Bunun yerine çok nazik bir şekilde havluyla saçlarınızı sıkarak suyunu almaya çalışın. Ovmak saçlardaki elektriklenmeyi yüksek oranda arttırır.

Saç kurutma makinesi ile kuruturken makineyi en sıcak ayara almayın. Bunun yerine ılık ayarı seçmeye özen göstermelisiniz. Sıcak ısı saç elektriklenmesinin başlı başına sebebi olabiliyor. Ilık ısıda kuruturken saç kurutma makinesini saçlarınıza yakın tutmaya çalışın. Bu sayede daha kısa sürede kurumalarını sağlamış olursunuz.

Saçlarınızı Fırçalamayın!

Yapmanız gereken bir diğer husus saçlarınızı fırçalamayı bırakmak olacak. Bunun yerine tarak kullanmaya özen gösterin. Kalın dişli tarakla saçlarınızı açtıktan sonra daha sık dişli bir tarakla düzgün bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz. Fırçalamak saçlarda statik elektriklenme olmasına neden olduğu için gün boyunca kabarmalarını sağlamış olursunuz. Tarak ise statik elektriklenmeye daha az sebebiyet veriyor.