Sağlıklı olan saçların sıklıkla kestirilmesine hiç gerek yok. Ancak saçınızda model değişikliği yapmaya karar verdiyseniz bu durumda kesilmesini ve biraz kısalmasını da göze almanız gerekiyor. Peki, sağlıklı da olsa saçların ne sıklıkta kestirilmesi gerekiyor? Bu periyodu en genel şekliyle 2 ila 3 ayda bir olarak belirleyebiliriz. Çünkü saçlar sağlıklı da olsa özellikle uç bölümleri kırılır ve incelir.

Bu durum saçın ışıltılı ve sağlıklı görünmesini önleyebiliyor. Dolayısıyla en azından uçlarından bir miktar kestirilmesi ve bunun için de 2 ila 3 ay gibi bir periyodun takip edilmesinde fayda var. Asıl merak edilen, sağlıklı denemeyecek saçların yani sıklıkla boyanan, maşa veya düzleştirici gibi ısıya maruz kalan, sık fön çekilen saçların hangi sıklıkta kestirilmesi gerektiği oluyor.

Boyanan Saçlar Ne Sıklıkta Kestirilmeli?

İşte bu sorunun yanıtını ise saçlar veriyor. Çok yıpranmış saçların mutlaka ayda bir defa uçlarının kestirilmesi gerekir. Aksi halde yıpranmış saç görünümü ve uçlarda başlayan kırılmalar saç tellerinin üstlerine doğru ilerleyebilir. Saç kırıklarının alınması aslında saçların daha sağlıklı uzayabilmesine de olanak tanıyor. Elbette saçlar köklerden uzar. Ancak yıpranmış saç uçları beraberinde kırılmaları da getirdiğinden çok sayıda kadın saçlarının uzamamasından yakınır.

Saçlarını Kestirmek İstemeyenler Ne Yapmalı?

Oysa her saç uzar. Sadece saç uçları yıpranmış olan kadınlar kopmalar nedeniyle saçlarının uzamadığını düşünür. Düzenli saç kestirmek saçlarınızın hem daha sağlıklı hem de daha kısa sürede uzamasına yardımcı olur. Eğer saçlarınızı sıklıkla kestirmek istemiyorsanız bakım yaptırmalısınız. Çeşitli bakım ürünleri ile saçların nemlendirilmesi ve beslenmesi uçlarındaki yıpranmayı çok ciddi düzeyde azaltıyor. Dolayısıyla saç kesim periyodunu saç bakımı ile uzatmak mümkün olabiliyor.