Saçınıza şekil vermenin en kolay yollarından biri de maşadır. Ancak maşa ısı yoluyla saçı şekillendirdiği için çok sık maşa yapmanız saçlarınıza ciddi zararlar verebilir. Ayda 3 ila 4 defadan daha fazla maşa ile saçlarınızı şekillendirmeyin. Bu küçük uyarının ardından, saçınıza maşa uygulaması yaparken daha iyi bir sonuç almanız için nelere dikkat etmeniz gerektiği hususuna geçebiliriz.

Maşada Saçı Sarma Yönü

Eğer saçlarınızda doğal dalgalar istiyorsanız saçlarınızın uç kısmı dışarıda kalacak şekilde sarmanız gerekir. Hem sık hem de hacimli duran bukleler istiyorsanız bu durumda saçınızı yukarı doğru tutarak halinde ayırın ve bu şekilde sarın. Sönük bukleler için de bunun tam tersi olacak şekilde, saçlarınızı aşağı yönlü sarabilirsiniz.

Çok dikkatli bir şekilde maşa yapıyor olmanıza karşın buklelerden bazıları açılıyor, bazıları ise sabit kalıyorsa siz de en sık yapılan hatayı yapıyorsunuz demektir. Saçlarınızdaki bukleleri sabitlemek için maşanın bitmesini beklemeyin. Her bir bukleyi açtıktan sona hemen sprey ile sabitleyin. Bu sayede buklelerin tamamı eşit bir şekilde görünümünü koruyacaktır.

Daha Uzun Süre Kalıcı Bukleler

Eğer çok daha uzun süre kalıcı olan bukleler elde etmek istiyorsanız her bir saç tutamını maşayı açar açmaz parmağınızla aynı yönde sararak saç dibinize klipsleyin. Saçtaki sıcaklık henüz gitmeden bukle formunda kalması ve bu şekilde soğuması buklelerin görünümünü daha uzun süre korumasını sağlayacaktır.