Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak saç bakımı yaptırmalı ve aynı zamanda saça zarar veren uygulamalardan olabildiğince seyrek faydalanmalısınız. Ancak bazı alışkanlıklar da saçlarınıza büyük zararlar veriyor. Farkında olmadan yapılan bu alışkanlıklar nedeniyle çok sayıda kişi saçla ilgili problemler yaşayabiliyor. İşte saça zarar veren alışkanlıklar…

Saçları Her Gün Yıkamak

Saçlarınızı her gün yıkamanız saç derisinde bulunan ve saç köklerini besleyen katmanı yok etmeniz anlamına gelir. Bu nedenle saç kökleri zamanla zayıflar ve saçlar beslenemediği için saç dökülmeleri ortaya çıkar. Bu nedenle saçlarınızı her gün yıkamak yerine iki günde bir yıkamayı tercih etmelisiniz. Genellikle yağlı saça sahip olanlar her gün yıkamayı tercih eder ancak her gün saç yıkamak saçların daha da ağlı bir yapıya bürünmesine de neden oluyor.

Sıklıkla Saç Maskesi Uygulamak

Saç maskelerinin amacı saçları daha sağlıklı kılmaktır. Ancak bazı kişiler saç maskesi uygulamasını o kadar sık tekrarlıyor ki, saçların yapısı da zamanla değişmeye başlıyor. Çok sık saç maskesi uygulamanız saç köklerinin zayıflamasına, saçlardaki doğal dalganın düzleşmesine, saçın doğal renginin değişmesine ve daha pek çok soruna neden olabilir. Saç maskesi uygulamasının periyodu en az 10 günde birdir.

Sürekli Aynı Şampuanı Kullanmak

Uzun yıllardır aynı şampuanı kullanıyorsanız değiştirme zamanınız gelmiş demektir. Çok uzun süre aynı şampuanı kullanmak, saçınızın şampuandaki etken maddelere alışmasına neden olur. Dolayısıyla şampuanın nemlendirme gibi özelliklerinden saçlarınız faydalanamaz. Şampuanınızı 2 yılda bir değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Saçları Sürekli Sıkıca Toplamak

Yaygın bir şekilde yapılan bu alışkanlık saç dökülmesinin nedenleri arasında bulunuyor. Saçlarınıza sıklıkla çok sıkı topuzlar uygulamayın. Aynı şekilde çok sık at kuyruğu yapmanız da saç dökülmesine neden olabilir. Bu dökülmeler genellikle alın üstü ve kulak üstü bölgelerde meydana gelir.

Saça Islakken Şekil Vermek

Saçlarınız ıslakken saç kökleri yumuşaklaşır. O esnada saça şekil vermeye çalışmanız saç dökülmelerine neden olur. Saçlarınızı kuruttuktan en erken yarım saat sonra saçlarınıza şekil vermeye başlayabilirsiniz.