Her saç modelinin her yüz şekline uymadığı gibi her makyaj stili de her saç stiline uyumlu olmayabilir. Saçınız ile makyajınız arasında bir bağ kurduğunuz zaman güzelliğinizin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Saç şeklinize uygun makyaj nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevapları için yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz.

Saçınız ile yüz hatlarınız arasında bir denge ve bütünlük kurmak istiyorsanız, makyaj konusunda aşırıya kaçmamalısınız. Aşırı uygulanacak herhangi bir makyaj stili cildinize zarar bileceği gibi aynı zamanda bütün dikkatin makyajınıza kaymasına sebep olabilir.

Kahküllü Saçlar için Makyaj Stili

Eğer kahkül kullanıyorsanız burada ön plana çıkartmanız ve vurgulamanız gereken nokta gözleriniz olmalıdır. Gözlerinizi ön plana çıkartabilmek için uygun bir göz kalemi kullanmayı deneyebilirsiniz. Göz kalemi kullandıktan sonra kirpiklerinizi de vurgulamak isterseniz rimel kullanarak göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Kirpiklerinizin yeterince uzun olmadığını düşünüyorsanız rimel kullanmanız iyi bir çözüm olacaktır. Dudakların belirginliğini ise mat renkli rujlar ile sağlayabilirsiniz. Göz, dudak ve yüzünüz böylelikle kahkül modeli saçlarınız ile uygun hale gelecektir.

Kabarık ve Dalgalı Saçlar için Makyaj Stili

Kabarık ve dalgalı saçlara sahipseniz gözlerinizi ön plana çıkartmaktan asla çekinmemelisiniz. Sade bir göz kalemi çekerek gözlerinizi belirgin hale getiremezsiniz. Gözlerinizi iyi bir şekilde vurgulayabilmek için “smokey eye” adı verilen gölgeli göz makyajını yapmayı deneyebilirsiniz. Kirpikler için rimel ve dudaklar için ise nüde tonlardaki rujlar kullanmanız kabarık ve dalgalı saçlarınız ile uyumlu bir makyaj yapabilmenizi sağlar.

Katlı Saçlar için Uygun Makyaj Stili

Katlı saçlara sahipseniz az miktarda fondöten kullanarak ten renginiz ile saçlarınız arasında bir denge yakalayabilirsiniz. Bu saç stiline sahipseniz yanaklarınızı ön plana çıkartmalısınız. Allık kullanarak yanaklarınızı vurgulayabilirsiniz. Dudaklar için ise hafif tonlarda olan rujları tercih edebilirsiniz.