Saç kırıkları kadınlar için adeta kabusa dönebiliyor. Çünkü saçlara sağlıksız bir görünüm verdiği için kırıkların saç kesimi ile alınması gerekiyor. Dolayısıyla sıklıkla saç kesimi yapılması nedeniyle saçlar bir hayli kısalıyor ve uzun saç hayalinden uzak kalmak gerekiyor. Oysa alınabilecek basit önlemler ve yapılabilecek basit saç bakımları ile saçlarda kırık oluşması önlenebilir.

Kırıkların Temel Nedeni Isı!

Saçlara dakikalar içerisinde muntazam bir görünüm kazandıran maşa ya da düzleştirici elbette kadınların hayatını bir hayli kolaylaştırıyor. Ancak saçlara da bir o kadar zarar veriyor. Sıklıkla maşa ya da düzleştirici kullanan kadınların saçlarının sağlıklı olmasını bekleyemezsiniz. Buna karşın saçınızın harika görünmesinden de vazgeçmek zorunda değilsiniz. Eğer buke istiyorsanız, kalıcı dalga yaptırın. Eğer düz saçlar istiyorsanız kalıcı bir düzlük sunması için kuaförünüze başvurun.

Saçlarınızı Nemliyken Tarayın!

Saçları kuruyken taramak aslında bir alışkanlık halini alıyor. Fakat bu alışkanlığı değiştirmelisiniz. Saçlarınızı nemliyken taramalısınız. Nem kazandırmak için ıslatabilir ya da sprey formunda hazırlanmış olan saç nemlendirici ürünleri kullanabilirsiniz. Bu alışkanlığı edindiğinizde saç kırıklarının belirgin seviyede azalacağını fark edebilirsiniz.

Saç Uçlarının Bakıma İhtiyacı Var!

Saçlarınızın uç kısımları her daim daha kurudur ve neme ihtiyacı olur. Saçlarınızın yapısı yağlı olsa dahi saç uçlarının bakıma gereksinim duyduğunu unutmayın. Badem yağı ya da zeytin yağı ile saç uçlarınıza haftada bir bakım yapmanız, diğer önerileri de uygulamanız halinde kırıklardan tamamen kurtulmanızı sağlayabilir.

Saç Modelini Değiştirin!

Eğer sıklıkla fön çektirmeniz gerekiyorsa, sizin için doğru olmayan bir saç modelini seçmişsiniz demektir. Olabildiğince fön gerektirmeyen saç modellerini tercih etmenizde fayda var. Elinizle kolay şekil verebileceğiniz bir saç modelini tercih etmeniz, şekil vermek için saçlarınıza çok fazla zaman ayırmanızı da önler.