Çok sayıda kadının ortak sorunu saç dökülmesi oluyor. Kadınlarda genellikle mevsimsel olarak da ortaya çıkabilen saç dökülmesi sorunu pek çok nedene bağlı olarak yaşanabiliyor. Kadınlarda görülen saç dökülmesi probleminin en yaygın nedenlerini sizler için araştırdık.

Demir Eksikliği

Türkiye’de son derece yaygın olan demir eksikliği anemisi kadınlarda daha çok görülüyor. Bu nedenle saç dökülmeleri de sıklıkla yaşanabiliyor. Demir eksikliği saç köklerinin beslenmesini önleyebiliyor. Buna bağlı olarak da dökülmeler görülüyor.

Tiroid

Saç dökülmelerine neden olan bir diğer etmen de tiroid problemi… Tiroidbzlerinin çok çalışması da az çalışması da saç kayıplarına sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle söz konusu sağlık problemini yaşayan kadınlarda maalesef saç dökülmesi sorunu kaçınılmaz olabiliyor.

Hormonal Değişimler

Özellikle hamilelik kadınlarda hormonal değişimlerin yoğun olarak ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu nedenle gebelik döneminde ve doğum sonrasında kadınlarda saç dökülmeleri yaşanabiliyor. Ancak doğumdan bir süre sonra saçların eski yoğunluğuna kavuştuğu da sıklıkla görülebiliyor.

Bazı İlaçların Kullanımı

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmelerine neden olabiliyor. İlaç kullanımına bağlı olarak yaşanan saç dökülmeleri ilaç kullanımının sona ermesi ile birlikte durabiliyor. Doğru beslenme ile saç kaybının telafisi yani yeni saç tellerinin çıkması da mümkün olabiliyor. Genellikle ilaç kullanımına bağlı saç dökülmeleri kalıcı olmuyor.

Sigara Kullanımı

Yaygın saç dökülmesi nedenleri arasında sigara kullanımı da var. Özellikle 40 yaş üzerinde olan kadınlarda sigara kullanımı ciddi düzeyde saç kayıplarına neden olabiliyor.

Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapmak Gerekiyor?

Öncelikle bilinmesi gereken husus, günde 50 ila 100 arasında saç telinin kaybının normal kabul edildiğidir. Saç dökülmesi sorunu yaşanması, günde 100’den fazla saç teli kaybının olması durumunda doğar. Bu sorunu yaşıyorsanız derhal bir hekim ile görüşmelisiniz. Dökülme karşıtı şampuanlar ve benzeri ürünler kullanarak saç dökülmesi probleminden tamamen kurtulmanız mümkün olmaz. Saç kaybının nedeni araştırılmalı ve uygun tedavi ile saç dökülmesi durdurulmalı.

WhatsApp Randevu