Saç dökülmesi ile ilgili o kadar çok bilgi kirliliği var ki artık hangi bilginin doğru, hangisinin ise yanlış olduğunu ayırmak güçleşebiliyor. Bu nedenle saçlarında dökülme olanlar kendince yanlış yöntemler uygulayarak saç dökülmesinin önüne geçmeye çalışıyor. Oysa dökülmenin nedeni farklı olabilir ve yanlış yöntemlerle zaman kaybediliyor olabilir. İşte saç dökülmesiyle ilgili bilinen yanlışlar!

“Şampuan Saçlarda Dökülmeye Neden Olur”

Şampuanlama esnasında saçlarınızda dökülme olduğunu görmeniz çok normaldir. Bunun nedeni şampuan kullanıyor olmanız değil, yıkama esnasında daha önce kopan saç tellerinin dökülmesidir. Dolayısıyla sürekli farklı şampuanları denemeniz saçlarınıza zarar verir. Daha önce saç kökünden ayrılan saçlar su ve şampuan ile yıkama esnasında kolayca düşer. Bu durum şampuanın saçınızı döktüğü anlamına gelmez.

“Saçları Fön Makinesiyle Kurutmak Dökülmeye Sebep Olur”

Saçlarınızı her gün fön makinesiyle ve yüksek ısıyla kurutmanız koparak dökülmelere neden olabilir. Ancak haftada 2 ya da 3 defa saçlarınızı makineyle kurutmanız saç dökülmesine neden olmaz. Dolayısıyla saçlarınızın kendi kendine kurumaya bırakmak saç sağlığını olumlu yönde etkilese dahi saç dökülmesine sebep olmayacağı gibi mevcut dökülmeyi de önlemez.

“Saçları Sık Kestirmek Dökülmeye Neden Olur”

İşte yanlışlardan biri daha… Saçlarınızı kestirmeniz ya da sık kestirmeniz dökülmelerine neden olmaz. Aksine saç kökünün taşıdığı ağırlık azalacağından zayıf saç kökleri dahi saçları tutabilir ve dökülme bu nedenle azalabilir. Saç kestirmek ile saç dökülmesi arasında hiçbir ilişki yoktur.

“Saç Taramak Dökülmeye Neden Olur”

Eğer saçlarınızı tararken çok sert hamleler yapıyorsanız doğru olabilir. Ancak doğru tarağı kullanmak ve saçları nazikçe taramak asla saç dökülmesine sebebiyet vermez. Saçlarınızı sürekli taramanız kopmalarına neden olabilir. Ancak bunun için çok sık dişli tarak kullanıyor olmanız gerekir.