Düz saçlara sahip olanlar ya da düzensiz bukleler nedeniyle saçlarına şekil veremeyenler kıvırcık saç hayalini perma ile gerçekleştirebiliyor. Peki, perma saça ya da saçlı deriye zarar verir mi? Perma işlemi ne kadar sürüyor? Perma kalıcı mı? Uzun yıllardır kadınların kıvırcık saçlara sahip olmak için başvurduğu perme hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını açıklıyoruz.

Perma Saça Zarar Verir mi?

Perma işlemi için saça bir ilaç sürülmesi gerekiyor. Tıpkı saç boyaları gibi bu ilaç da kimyasaldır. Kimyasal olan tüm uygulamalar saça az da olsa zarar verir. Ancak ilacın doğru oranda sürülmesi durumunda bu zarar da minimuma indirgenebilir. Elbette saç boyatmak gibi perma yaptırmak da saçı yıpratan bir işlem. Fakat bu yıpranma, perma ilacının kalitesi ve uygulamanın profesyonel bir kuaför tarafından yapılması durumunda saç boyama işleminin saçta yarattığı yıpranmadan daha fazla olmayacaktır.

Perma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Perma işleminin ne kadar sürdüğü, saçın uzunluğuna, gürlüğüne ve istenen bukle sıklığına göre değişebiliyor. Orta boy bir saça, orta kalınlıkta bukleler hedeflenerek yapılan bir perma işleminde uygulama sonrası yaklaşık 15 dakika beklemek yeterli olabiliyor. Uygulamanın gerçekleşmesi ise yaklaşık 30 dakikada tamamlanabiliyor. Ancak uzun saçlar ya da çok sık bukleler istendiğinde bu işlemin süresi uzayabilir.

Perma Kalıcı mı?

Perma işlemi profesyonel bir kuaför tarafından gerçekleştirildiğinde 2 ay ila 5 ay arasında kalıcılığını korur. Permanın avantajı, bukleler sıklığını kaybetmeye başladığında saçta su dalgası görünümünün oluşmasıdır. Su dalgası formu ile de saçlar kullanılmaya devam edilebilir. Dolayısıyla saçta istenmeyen bir form bozukluğu ortaya çıkmaz. Bir süre sonra saçlar eski formunda yani perma yapılmadan önceki formuna kavuşur.

Perma Her Saça Yapılabilir mi?

Perma işlemi çok ince telli saçlar dışında her saça yapılabilir. Boyalı, röfleli ya da balyajlı saçlara da perma işlemi yapılabilir.