Her kadının aklından mutlaka geçen ancak yanıtının genellikle yanlış bilindiği bir sorudur, önce kesim mi yapılmalı, yoksa boyama mı, sorusu… Aslında bu sorunun yanıtını öğrenmeden önce saçların nasıl uzadığına dair bilgi edinilmesi gerekir. Sağlıklı bir saç her ay yaklaşık 1 cm uzar. Ancak saçlardaki uzama saçın her telinde aynı uzunlukta olmayabilir. Saçların bazı telleri ay içerisinde yarım cm uzarken bazı telleri 1,2 cm uzayabilir.

Bu nedenle saç kesimi ile kazandırılan saç modelleri hangisi olursa olsun, yaklaşık 6 ay sonrasında bozulur. Dolayısıyla her kadının saçlarını 6 ayda bir düzenli kestirmesi ve modelin yeniden saça kazandırılması gerekir. Saç telleri boyama işlemi esnasında da esneyebilir. Boya içerisinde kullanılan malzemeler saçların esneyerek uzamasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda boyama esnasında cansızlaşmış olan saç uçları da kopabilir.

Saçlar Ne Sıklıkla Kesilmeli?

Tüm bunlar dikkate alındığında saçların önce kesilmesi ve sonrasında boyanması, saç modelinin aynı gün bozulmasına sebebiyet verecektir. Dolayısıyla boyama öncesinde kesim yapılmaması gerekir. Boyamadan sonra saçların kesilmesi, saç şeklinin rahatlıkla 6 ay kadar muhafaza edilebilmesine olanak tanır.

Eğer saçlarınızı ayda bir ya da 2 ayda bir gibi periyotlar ile boyatıyorsanız saçlarınızın modeli daha kısa sürede bozulacaktır. Bu durumda saç kesim periyodunu 6 ayda bir şeklinde değil 3 ila 4 ayda bir şeklinde belirlemenizde fayda var. Saçlarınızın rengi ne olursa olsun, modeli bozulduğunda rengin de güzelliğini kaybedeceğini unutmayın. Ayrıca cansızlaşan ve kırık saç ucu görünümünü de istemezsiniz. Bu nedenle saç kesim periyotlarına aksatmadan uymanızda fayda var.