Uzun saç kullanımı birçok bayanın hoşlandığı bir şekildir. Çünkü uzun saçlar için model sayısı daha fazladır ve duruşu daha asildir. Ancak bakımı sanıldığı kadar kolay değildir. Uzun saçlarınız için sürekli olarak bakım kürleri yapmanız gerekmektedir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken de bir çok husus vardır. Çok fazla yıpranmış saçlar için mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Yoksa uzun saçlarınızın belirli bir bölümünün düzeltilebilmesi için kısaltılması gerekebilir.

 

  1. Saçlarınızın bakımı için yapabileceğiniz bazı kürler vardır. Bunlardan bir tanesi de E vitaminidir. E vitamini yağı kullanarak saçlarınıza bakım yapabilir ve saç uzamalarına destek olabilirsiniz. E vitaminini içeriden almaya da gayret göstermelisiniz. Böylece saçlarınız için gerekli vitamini her iki yönlü olarak da almış olursunuz.
  2. Saç derinize masaj yapmanız oldukça önemlidir. Kuaför salonlarından bayanların çoğunun mutlu ayrılma sebeplerinden birisi de saç kesimi sırasında saç diplerine masaj yapılıyor olmasıdır. Ruhen iyi gelip mutluluk sağlayan saç derisi masajının bir diğer etkisi de saç diplerine yapıldığı zaman kan akışını hızlandırmasıdır. Bu durum ise saç köklerinin de daha aktif çalışmasına neden olmaktadır. Böylece saçlar daha hızlı uzamaktadır.
  3. Çoğu insan duş sonrasında saçlarını aşağı doğru sarkıtarak havlu ile hırpalar. Bu saçlarınız için oldukça yıpratıcı bir harekettir. Bunun kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. ,
  4. Saçı her gün yıkamak, saçın kurumasına ve zarar görmesine neden olur. Halbuki yağlanması saçınız için faydalıdır. Saç derisinin yağa ihtiyacı vardır.
  5. Kullandığınız maşa ayda düzleştiricilerin ısı ayarlarını çok yüksek tutmamaya çalışın. Çok yüksek ısılar saçlarınıza oldukça zarar vermektedir. Isıya karşı korumak çok kolay bir durum değildir bu nedenle mutlaka işlem öncesinde ısı koruyucu bakım ürünleri kullanın.
  6. Saç bakımı için kullanıdığınız ürünler önemlidir. Yağlı saçlara sahip iseniz kesinlikle daha da yağlandırıcı ürünler kullanmamalısınız Saç türünüzü bilmek ve buna göre krem almak oldukça önemlidir.
  7. Saçlarınız için bakım maskesi kullanın. Bunu yaparken hazır ürünler yada ev yapımı ürünler kullanabilirsiniz. Önemli olan içeriği olacaktır.
  8. Kozmetik ürünler her zaman saçlarınız için yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda sağlıklı beslenmeniz de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir vücut vitaminleri gerekli yerlere ileterek her bölgenin çalışmasını sağlamaktadır. Hem saç hem cilt konusunda en iyi etkiyi sağlıklı yaşam ile elde edebiliriz.
  9. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Hindistan Cevizi Yağı da saçlar için mucize bir üründür. Tamamen organik ve soğuk sıkım ile elde edilmiş bir Hindistan Cevi Yağı bularak saçlarınıza düzenli bir şekilde uygulayın. Yapacağınız bu kür saçlarınızın canlılığını arttıracaktır.
  10. En son olarakta dikkat edilmesi gerekilen konu, şampuanlar. Şampuanların çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Ancak şampuanlarıda doğru miktarlarda ve saçınıza uyacak şekilde kullanmanız gerekmektedir. Çok fazla şampuan saç dibinizi yıpratacaktır.