Kıvırcık saçlarınızı hakimiyet altına almakta bir hayli zorlandığınızı biliyoruz. Oysa her daim düz saçlara sahip olanlardan daha avantajlısınız. Sadece saçlarınıza şekil vermekte biraz zorlanıyor olabilirsiniz. İşte bu nedenle kıvırcık saçları şekillendirmek için yapabileceklerinizi sizler için açıklıyoruz. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz metotlar ile saçlarınıza dilediğiniz her modeli kolaylıkla kazandırabilirsiniz.

Bukleleri Belirginleştirmek İçin

Ne yaparsanız yapın saçlarınız hiç taranmamış gibi, karmakarışık bir görünüm alıyorsa buklelerinizi belirginleştirmeniz gerekiyor. Bunun için yıkama sonrasında saçlarınızı 4 bölüme ayırın. Saç kremini saçların ortasından başlayarak uçlara kadar saçlarınıza sürün ve ellerinizle saç kremini saça yedirin. 5 dakika bekleyin ve saçlarınıza ellerinizi tarak gibi kullanarak yukarıdan aşağıya doğru açın. Hemen ardından soğuk suyla durulayın. Bu sayede bukleler daha belirgin olacak ve saçlarınızdaki karmakarışık görünüm gidecektir.

Kabaran Saçlarınızı İndirmek İçin

Kıvırcık saçların bir diğer problemi de aşırı kabarmalarıdır. Saçınıza şekil vermenizi önleyen kabarmayı önlemek için saçlarınızı ıslakken ince tutamlar halinde ayırarak ellerinizle burkun. Ardından kendi halinde kurumasını bekleyin. Tüm saçınıza uygulayacağınız burkma yani bir yöne doğru tutamlar halinde kıvırma işleminden önce durulanmayan saç kremi ya da saç serumu gibi ürünleri kullanarak bu şeklin daha uzun süre korunmasını sağlayabilirsiniz. Her yıkama sonrasında bu yöntemi uygulamanız, saçınızdaki fazla hacmin yok olmasını sağlayacaktır.

Bozulan Bukleleri Yeniden Kazandırma

Kıvırcık saçlara sahip kadınların bir diğer problemi de bazı buklelerin bozulmasıdır. Şekil vermeyi önleyebilen bu sorunu ortadan kaldırmak için saç difüzörü kullanmanız gerekiyor. Birkaç ay boyunca bozulan buklelere difüzör yardımı ile bukle kazandırırsanız bir süre sonra bozulma ortadan kalkacaktır. Bu arada kıvırcık saçlardaki bazı buklelerin bozulmasının en yaygın nedeni yıkama sonrasında havlu ile saçların hunharca kurutulmaya çalışılmasıdır. Saçlarınıza nazik davranın!