Soğuk ve rüzgarlı kış aylarında saçlarınızın daha sönük ve daha cansız görünmeye başladığını fark edebilirsiniz. Çünkü tıpkı sıcak havalar gibi soğuk havalar da saç sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle saçların kışın daha farklı bir bakıma ve özene ihtiyacı olur. Peki, kış aylarında saç sağlığınızı korumak için neler yapmalısınız? Sizler için bazı önerilerimiz olacak.

  • Saçlarınızı Gün Aşırı Yıkayın

Öncelikle saçlarınızı gün aşırı yıkamanız büyük önem taşıyor. Her gün yıkanan saçlar beslenemez ve dolayısıyla önce cansızlaşmaya başlar, sonrasında ise sönük görünür. Oysa düzenli yıkamanız ancak gün aşırı hatta 2 güne bir yıkamanız, daha sağlıklı görünmelerini sağlayabilir.

  • Nemli Saçla Dışarıya Çıkmayın

Soğuk havada nemli ya da ıslak saçla dışarıya çıkmak saçların kırılarak dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Saçlarınızı tamamen kurutmadan dışarıya çıkmayın. Eğer mutlaka çıkmanız gerekiyorsa şapka, bere gibi aksesuarları kullanarak saçlarınızı soğuktan ve rüzgardan koruyun. Böylece sağlığınızın da bu durumdan olumsuz etkilenmesini engellemiş olacaksınız.

  • Protein ve Demir İçeren Gıdaları Tüketin

Kış mevsiminde saçlarınızın sağlığını korumak için düzenli beslenmeye de özen göstermeniz gerekiyor. Protein ve demir içeren gıdaları olabildiğince tüketmeye çalışın. Ayrıca çinko, biotin ve folik asit de saç sağlığını korumanıza yardımcı olacak minerallerdir.

  • Saçlarınızı Nemlendirin

Hem koparak kırılmalarını hem de cansızlaşmasını önlemek için kış mevsiminde de saçlarınızı düzenli olarak nemlendirin. Her yıkamada saç kremi kullanmanız ve haftada bir nemlendirici içerikli maske kullanmanız, uygulayabileceğiniz yöntemler arasında bulunuyor. Saçların sadece sıcak yaz günlerinde neme ihtiyacının olduğu kanısı yanlıştır. Yıl boyunca saçlarınızın ideal nem seviyesinde olması gerekir.

  • Maşa ve Düzleştiriciyi Sınırlayın

Isı yardımıyla saçı şekillendiren maşa ve saç düzleştirici gibi aletleri olabildiğince az kullanmaya çalışın. Çünkü ısı saçlarınıza zarar verir ve sıklıkla ısı yardımıyla saçlarınızı şekillendirmeniz maalesef kırılmasına, kopmasına ve incelmesine neden olabilir.