Üretip yetiştiren, emek sarf eden, çabalayan, fedakarlıklar yapan, doğurup büyüten, dokundukları her alanı güzelleştiren ve oraya hayat veren, zamanı geldiği zaman ruhlarının mücadeleci yönünü ortaya koyan, annelerimiz, kızlarımız, kardeşlerimiz, eşlerimiz ve bütün dünya kadınlarının Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimiz ile kutlarız.

Narin bir çiçek gibi olan kadınlar, narinliklerini hemen kırılmak, pes etmek ve düşmek gibi yönlere kullanmak yerine sadece mücadeleci kimliklerini ortaya çıkartarak, narinliklerini dünya üzerindeki bütün canlılara karşılıksız olarak verirler. Gerektiği zaman sevdikleri ve inançları uğruna büyük bir savaş veren kadınlar, yaşadığımız dünyanın üreten, mutlu ve huzurlu yanını simgeler.

Yaptıkları her şeye öz sevgilerini katan kadınlar, şefkat ve sevgi gördükleri zaman dünyanın en mutlu insanı olurlar ve sevgilerini de sizlerle paylaşırlar. Aşamayacağı zorluk olmayan tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

 

 

Dünya Kadınlar Günü Nedir?

New York’ta yer alan bir dokuma fabrikasında işçi olan kadınlar, ağır çalışma şartları ve aldıkları düşük ücretlerden dolayı 1857 yılında grevi başlamıştır. 8 Mart Kadınlar Günü’nün ortaya çıkışında bu olay büyük bir rol oynamaktadır. Greve, 40 bin kadın dokuma işçisi katılmıştır.

Fabrika sahipleri ise greve daha fazla kadının katılmaması için içerideki kadın işçilerin üzerine kapıları kilitlemiştir. Fakat olaylar sırasında sebebi bilinmeyen bir yangın çıkınca 129 kadın hayatını kaybetmiştir.

Bu olaydan sonra Clara Zetkin, Dünya Kadınlar Günü teklifini Kopenhag Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’na sunar. 1910 yılında ise oy birliği ile Dünya Kadınlar Günü Kabul Edilir.