Saçların kabarması sorunu çok sayıda kadının yaşadığı sıkıntılardan biri… Elektriklenerek kabaran saçlar, uzun uğraşla kazandırılan saç modelinin de birkaç dakikada yok olmasına sebebiyet verebiliyor. Aslında saçlarda kabarmaya neden olan nem eksikliğidir. Kuruyan saçlar çok çabuk elektriklenir ve kabarır. Bu yüzden düzenli bakım ile saçlarınızı nemlendirmeye çalışın. Bir de hayat kurtaran önerilerimiz olacak.

  • Sülfat İçermeyen Şampuan Kullanın

Sülfatsız şampuanlar, şampuanın köpürme özelliğini sağlayan tuz içermiyor. Dolayısıyla daha az köpürüyor. Bu durumda saçlarınızın temizlenmeyeceğini düşünmeyin. Köpük saçların temizlenmesi için şart değil. Sülfat içermeyen şampuan, saçlarda daha az nem kaybını sağlar.

  • Her Yıkamadan Sonra Saç Kremi Kullanın

Saçlarınızı yıkadıktan sonra nemlendirmenin en kolay yolu saç kremi kullanmaktır. Her yıkama sonrasında saç kremi kullanmanız, kabarma sorununun kendiliğinden azalmasını da sağlar. Ancak bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

  • Saç Maskesi Şart

Özellikle saçlarınızı boyuyor, haftada en az 1 kez fön çektiriyor, ayda birkaç defa saç maşası ya da düzleştirici kullanıyorsanız, saçlarınızın özel bir bakıma ve ilgiye ihtiyacı olduğundan emin olabilirsiniz. Bunun için de saç tipinize uygun saç maskesi kullanmanızı öneririz. Haftada 1 defa saç maskesi yapmanız saçların beslenmesini, nemlenmesini ve daha parlak olmasını sağlar.

  • Yıkama Sonrası Saçlarınızı Topuz Yapın

Elbette bu yöntem saçlarınıza doğal bir dalga da kazandıracak. Hem şekil vermekte zorlanmayacağınız, hem de nem kaybının daha az olmasını sağlayacağınız bu yöntem saçlardaki nemin saç tellerinde hapsolmasına yardımcı oluyor.

  • Saçlarınız Tarayın

Kabaran saçlara sahip olanlar saç taramaktan itina ile kaçınır. Oysa taramak, saç diplerindeki doğal yağın saçlara yayılmasını sağlar ve bu yağ da aslında saçların beslenmesi için çok önemlidir. Aynı zamanda nemlenmesini de sağladığından saçlarınızı sıklıkla taramanız gerekiyor.