Çeşitli saç stilleri oluşturmak ya da saçlara istenen renk geçişlerini kazandırmak için sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında balyaj da bulunuyor. Çoğu zaman röfle işlemi ile birbirine karıştırılan balyaj aslında röfleden çok daha farklı bir işlem. Peki, balyaj nedir ve nasıl yapılır?

Balyaj Uygulaması Neden Yapılır?

Bu işlem saçların tamamının rengini değiştirmek için kullanılmaz. Saçların sadece bazı tutamlarına uygulandığı için saçın ana rengini oluşturmak için balyaj tekniğinden faydalanmak mümkün olmaz. Saçlara istenen kalınlıklarda tutamlar alınarak fırça ile boya sürülmesi şeklinde gerçekleştirilen bu işlem röflenin türev tekniklerinden biri olmasına karşın röfle kadar keskin renk geçişlerinde kullanılmıyor.

Balyaj uygulamasında saçların ana rengine yakın tonlar tercih edilir. Genellikle saçın ana renginden birkaç ton daha açık renkler tercih edilerek saça daha dolgun ve daha parlak bir görünüm kazandırmak hedeflenir. Ancak son dönemde balyaj uygulamasında saçın ana renginden daha koyu olan renkler de kullanılmaya başlandı. Bu stil biraz marjinal saç stilleri yaratmak için tercih edilebiliyor.

Röfle uygulamasında ise amaç genellikle daha farklı renk tonlarını saça kazandırmak olabiliyor. Ayrıca röfle işleminde saçların kendi rengini açmak için de ihtiyaç duyulabiliyor. Bu işlemde daha ince saç tutamları kullanılırken balyajda biraz daha kalın tutamlara saçların dip kısmından değil biraz daha ileriden başlayarak uygulanabiliyor.

Balyaj Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Uygulama sonrasında saçlara mutlaka cila uygulaması da yapılması gerekiyor. Özellikle saçlara parlaklık kazandırmak için balyaj uygulaması tercih edilmişse, yaklaşık bir hafta sonra cila uygulaması yapılması gerekebilir. Bu durumda gayet parlak bir saç görünümü ortaya çıkarken aynı zamanda saçlara kazandırılan boyanın da daha kalıcı olması sağlanabilir. Balyaj işleminde de boya kullanıldığı için saça az da olsa zarar verebiliyor. Bu nedenle mutlaka saçların nemlendirilmesi gerekiyor. Balyajlı saçlara sahip olanlar her yıkama sonrasında mutlaka saç kremi kullanmalı. Haftada bir defa saç serumları ya da saç maskeleri kullanarak saçlarını koruma altına almalı…